सञ्चार तथा सूचना प्रविधि मन्त्री रेखा शर्माले फोर–जी सेवा गुणस्तर बनाएर आवश्यक पूर्वाधारको निर्माणपछि मात्रै फाइभ–जी लागू गर्न उपयुक्त हुने बताउनुभएको छ ।
आज बिहीवार प्रविधि पत्रकार मञ्चले काठमाडौंमा आयोजना गरेको ‘फाइभ जी को चुनौती र आगामी बाटो’ नामक अन्तरक्रिया कार्यक्रममा बोल्दै मन्त्री शर्माले यस्तो बताउनुभएको हो । देशमा फाइभ जी सेवा परीक्षण गर्दै गर्दा देशका धेरै ठाउँमा सामान्य सूचनाको पहुँचसमेत पुग्न नसकेको अवस्था रहेको उहाँको भनाई छ । उहाँले फोर जी सेवा विस्तार भएको लामो समयसम्म काठमाडौं उपत्यकामा समेत प्रभावकारी हुन नसकेको भन्दै फोर जी सेवालाई व्यवस्थित बनाउन आवश्यक रहेको बताउनुभयो । फोर जी सेवा लागू गर्दा लागेको लागतअनुसार प्रतिफल भए÷नभएको विषयमा अध्ययन गर्नुपर्ने उहाँले उल्लेख गर्नुभयो ।
उहाँले भन्नुभयो, ‘नेपालमा फाइभ जी लागू हुँदा धेरै लाभ लिन सकिने भएकाले लागू गर्न आवश्यक छ । हामीले फोर जीको अवस्था थाहा नपाई फाइभ जीमा कसरी अगाडि बढ्ने विषय छ । फोरजी सेवामा कति लागत लगायौँ र कति लागत उठ्यो भन्ने वास्तविक लेखाजोखा नगरि विश्वमा आउने नयाँ प्रविधिमा अगाडि बढ्दै जाने र त्यसबाट के भयो भन्ने विषयमा समीक्षा गर्न सकेनौँ भने लाभभन्दा पनि नोक्सान हुनेजस्तो लाग्छ । हामी फोर जीमा भौगोलिकरूपमा कठिन अवस्थामा छौँ । गाउँपालिकाको कार्यालयमा फोन लाग्दैन, फोर जीको विषय टाढाको कुरा हो ।’
मन्त्री शर्माले नेपाल भौगोलिक रूपमा कठिन अवस्थामा रहेको भन्दै उच्च हिमाली जिल्लामा समान्य सूचनाको पहुँच नै नपुगेको स्वीकार गर्नुभयो । देशका धेरै भू–भागमा इन्टरनेटको न्यूनतम सेवासमेत नपुगेको शर्माले बताउनुभयो । उहाँले विभिन्न निकुञ्ज र जङ्गलको क्षेत्रसमेत इन्टरनेट र फोनको पहुँचबाहिर रहेको भन्दै जंगलको बाटोमा यात्रा गर्दा जनावरको आक्रमण भएमा सूचना दिन फोन नलाग्ने र नेट नै नचल्ने समस्या समेत रहेको उहाँका भनाई छ ।
उहाँले उपत्यकाको धेरै ठाउँमा समेत सामान्य सेवा नपुगेको र राजमार्गका धेरै ठाउँमा फोन नलाग्ने, टावर नै नआउने अवस्था रहेको भन्दै फाइभ जी अघि सरकारले ठूलो लगानी गरेर फोरजीको पूर्वाधार तयार गरे पनि त्यो लगानी खेर जाने स्थिति रहेको बताउनुभयो । नयाँ प्रविधि लागू गर्दा देशको अवस्था र विगतको लगानीलाई हेरेर गर्नुपर्ने उहाँको भनाइ छ ।
त्यस्तै फाइभ जी सेवा अपेक्षाअनुसार नभएर पनि परीक्षण सुरु भएको नेपाल दूरसञ्चार प्राधिकरणका अध्यक्ष पुरुषोतम खनालले बताउनुभयो । सरकार, नियमन निकाय र उपभोक्ताहरूले सोचेको जस्तो नभएको समेत खनालले गुनासो गर्नुभयो । उहाँले फाइभ जी सेवा परीक्षणको दायरा बढाउन आग्रह गर्नुभयो । फाइभ जी प्रयोगकर्ताले परीक्षण गर्नु पनि परीक्षणको एउटा पाटो भएको खनालको भनाई छ । प्राधिकरणले नेपालमा फाइभ जी ल्याउँदा हुने फाइदाहरूको विषयमा अध्ययन गरिरहेको भन्दै उहाँले राज्यले लगानी गरेअनुसार कस्तो प्रतिफल आउने हो भन्ने विषयमा अन्तिम रिपोर्ट आउन बाँकी रहेको पनि बताउनुभयो ।

प्रतिक्रिया

सम्बन्धित खवर